• Amelia laureatką

• 5 listopada w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Biłgoraj odbył się 23 Jesienny Konkurs Recytatorski „Pamiętajcie o ogrodach”.W eliminacjach konkursowych wzięło udział 20 recytatorów, uczniów ośmiu szkól podstawowych z terenu gminy Biłgoraj. Uczestników oceniała komisja w składzie: pani Halina Ewa Olszewska  i pani Ewa Bordzań. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział uczennice klasy IV – Amelka Piela i Milenka Rataj. Tym razem najlepiej zaprezentowała się Amelia, która została laureatką. Wraz z dwiema innymi dziewczynkami przeszła do następnego etapu by reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym. Serdecznie gratulujemy Amelii i jesteśmy bardzo dumni z jej osiągnięcia.

Anna Przytuł-Gol

• Wycieczka do kina i muzeum

• W dniu 23.10.2019r. odbyła się wycieczka do BCK w Biłgoraju na interaktywną „Lekcję w kinie. Kamera! Akcja! O tajemnicach planu filmowego”.  Dzieci podczas lekcji dowiedziały się jak wygląda dzień na planie filmowym, wykonywały podstawowe ćwiczenia dykcyjne, zobaczyły jak tworzy się scenografię, kto krzyczy: “Kamera! Akcja!”. Lekcję prowadzili aktorzy, którzy zaciekawili dzieci nowinkami ze świata filmu. Spotkanie zakończyła pouczająca bajka „Paddington 2”. Następnie dzieci  miały okazję w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zapoznać się z wystawami „Prehistoria i średniowiecze w regionie biłgorajskim”, „Nasze biłgorajskie” „Ku chwale ojczyzny i sławie oręża.  Działania wojenne w regionie biłgorajskim we wrześniu i październiku 1939r”,  „Wrześniowe militaria”.

• Lublin- Kozłówka wycieczka

• W dniu 17.10.2019 r. odbyła się szkolna wycieczka dla klas III – VIII. Uczniowie obejrzeli seans filmowy pt. „Był sobie pies 2” w Multikinie w Lublinie. Ta familijna opowieść poruszyła wrażliwość nie jednego widza. Główny bohater - pies Bailey dostał od swojego ukochanego Ethana nowy cel: miał opiekować się jego wnuczką – CJ. Z biegiem czasu dziewczynka dorosła i wyzwania dla psa stały się coraz większe. Aby osiągnąć swój cel potrzebował kilku wcieleń. Film, chwilami zabawny, chwilami wzruszający przypadł do gustu oglądającym. Kolejnym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jest to późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Ładna pogoda i dobry humor uczestników pozwala zaliczyć wycieczkę do udanych.

M. D.

• Wycieczka do stadniny

•

W dniu 11.10.2019r. odbyła się wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-II do stadniny koni w miejscowości Budziarze. Pan Józef Kuliński oraz pani Agnieszka Buła wprowadzili  dzieci i rodziców w tematykę jazdy konnej oraz zapoznali z zasadami obcowania z końmi.  Wychowankowie byli bardzo zainteresowani. Dzieci mogły nawiązać bliski kontakt ze zwierzętami. Szczególnie podobały się zabiegi pielęgnacyjne i nauka siodłania zwierząt, ale oczywiście to jazda konna sprawiała najwięcej satysfakcji. Ten miły wyjazd zakończyliśmy przy wspólnym ognisku.

• Warsztaty kulinarne z rodzicami

• W dniu 01.10.2019r. odbyły się warsztaty kulinarne z rodzicami w klasach I-II. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach programu edukacyjnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” oraz „Programu dla szkół” przygotowywali smaczne i zdrowe przekąski. Warsztaty  poprzedziły filmy edukacyjne na temat przygotowywania ciekawych posiłków. Mali kucharze mieli okazję spróbować nowych smaków i potraw.  Starali się, aby przygotowany posiłek był nie tylko zdrowy, ale również  atrakcyjny pod względem wizualnym. Nie od dziś wiadomo, że „jemy oczami”. Dzieci obiecały, że nie będą marnowały jedzenia i zastosują się do zasad zdrowego odżywiania.

• Klasowy Dzień Zwierzaka

• Śnieżynka, Imbirka i Kulka to pupile, które stały się bohaterami Klasowego Dnia Zwierzaka. W dniu 20 września 2019 r. uczniowie klasy VI przynieśli do szkoły swoje domowe, ulubione zwierzątka. Kuba przyniósł królika miniaturkę o imieniu Śnieżynka, Sara – królika Imbirkę a Sandra chomika Kulkę. Zainteresowanie obecnymi w szkole zwierzątkami udzieliło się innym uczniom, którzy z zaciekawieniem przychodzili je obejrzeć i pogłaskać. Właściciele byli bardzo dumni ze swoich podopiecznych.

M. D.

• Sprzątanie świata

• Podobnie jak i w poprzednich latach wzięliśmy udział w akcji „Sprzątania Świata”. Wychowankowie naszej szkoły zadbali o porządek wokół szkoły i w okolicy. Z  każdym rokiem chętniej angażują się w akcję i starają się dbać o środowisko na co dzień.

• Rocznica wybuchu II wojny światowej

• W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. 17.09. 2019r.odbył się krótki apel poświęcony II wojnie światowej. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

• Narodowe czytanie

• 9 września w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta kilka najciekawszych: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa – Henryk Rzewuski. W akcji wzięły udział klasy IV – VIII. Czytaliśmy nowelę „Dym” M. Konopnickiej. Tym razem to nauczyciele wraz z dyrektorem szkoły czytali uczniom. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowelami, ich tematyką. Zachęcała do tego zwłaszcza pani Dorota Kiełbasa, która wyróżniła nowele na tle innych bardziej znanych i nowoczesnych książek. Na sam koniec zaprezentowano szereg nowel , które znajdują się w naszym zbiorze bibliotecznym.

Anna Przytuła-Gol