• Pożegnanie jesieni

• W dniu 22.10.2018r. w ramach spotkania integracyjnego, uczniowie klas I-III  wspólnie z rodzicami, wychowawcami i Panem Dyrektorem, pożegnali jesień podczas wspólnego ogniska. Były kiełbaski, pianki, zdrowe przekąski. Kolejnego dnia ognisko zorganizowali również starsi koledzy z klas IV-VIII. Piękna pogoda sprzyjała zabawom i aktywnemu spędzaniu  czasu.

M.K.

• Witaj pierwsza klaso!

• W dniu 18.10.2018r. powitaliśmy uroczyście w naszej szkole pierwszoklasistów. To bardzo ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu imprez. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Pierwszoklasiści przygotowali się starannie, chcąc zaprezentować się jak najlepiej. Znakomicie wykonali stawiane przed nimi zadania. Zaśpiewali wiele piosenek oraz  pięknie wyrecytowali wiersze. Udowodnili, iż są gotowi do podjęcia roli ucznia. Uhonorowaniem ich wysiłków było uroczyste ślubowanie i akt pasowania, którego dokonał Dyrektor szkoły Waldemar Zajączkowski. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz drobne upominki od starszych kolegów, samorządu i od rodziców. Pierwszakom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocena na pierwszym świadectwie szkolnym.

/opracowała Monika Kowal/

• Wycieczka klas I-III

• W dniu 25.09.2018r.  odbyła się wycieczka uczniów klas I-III do Biłgorajskiego Centrum Kultury na multimedialną lekcję muzyki oraz do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Tytuł lekcji brzmiał .,,Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci.” Uczniom spodobała się taka forma prowadzenia lekcji, o czym świadczy ich żywe zainteresowanie oraz aktywny udział. Prowadzący w sposób ciekawy i przystępny  zapoznał najmłodszych z muzyką filmową. Posłużył się przykładami, które były doskonale znane dzieciom i przez nie lubiane. Interaktywny wymiar zajęć, wyraźnie trafił w gusta zebranych. Po tej edukacyjnej lekcji, odbyła się prezentacja pouczającego filmu „Balerina”. Wymowa filmu jest uniwersalna. Reguły panujące w zawodzie tancerza obowiązują też w innych środowiskach. Następnie wyruszyliśmy do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej ,gdzie poznaliśmy wyposażenie dawnych gospodarstw domowych. Dzieci zainteresowała także wystawa związana z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i oczywiście militaria.

opracowała

Monika Kowal

• Głośne czytanie 2018

•  „29 września – Ogólnopolskim Dniem Głośnego czytania” to akcja promująca głośne czytanie w szkołach. Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się do głośnego czytania. Tego dnia uczniowie klas starszych czytali lektury, między innymi „Bajki robotów” S. Lema czy „Balladynę” J. Słowackiego. Młodsi uczniowie natomiast czytali swoje ulubione książki. Akcję przeprowadzili nauczyciele klas młodszych, nauczyciel języka polskiego oraz bibliotekarka. Wszyscy aktywnie włączyli się do akcji. Mamy nadzieję że  w przyszłości  wpłynie to na większe zainteresowanie książką.

/A. P-G./

• Wycieczka do Lublina

• 25 września uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w pokazach fizycznych organizowanych przez UMCS w Lublinie. Pokazy bardzo zaciekawiły naszych uczniów jednocześnie pogłębiając ich wiedzę z zakresu fizyki ale również chemii czy biologii. Tego dnia uczniowie wybrali się również do kina na adaptację filmową książki Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303”. Wszyscy uczniowie jednogłośnie orzekli, że film był naprawdę ciekawy i warto było go obejrzeć. Oby więcej takich wycieczek!

/A. P-G./

• Narodowe czytanie 2018

• Nasza szkoła jak co roku aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego czytania, nad którą honorowy patronat objęła para prezydencka. 7 września klasy V-VIII czytały „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Akcję rozpoczęliśmy jak zawsze od odczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, po czym przedstawiona została krótka prezentacja na temat życia i twórczości Stefana Żeromskiego. Po takim wstępie przystąpiliśmy do czytania. Wybrani uczniowie czytali wcześniej przygotowane fragmenty „Przedwiośnia” pozostałym kolegom i koleżankom. Akcja została przygotowana przez nauczyciela języka polskiego we współpracy biblioteką szkolną.

• Makulatura na studnie

• W dniach 19-21.09.2018r. uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji charytatywnej wspierającej budowanie studni głębinowych w Afryce. Każdy kilogram makulatury to 75 litrów wody dla ludzi, którym żyje się gorzej niż nam. Nasi uczniowie robiąc porządki w swoich domach przyczynili się do ochrony środowiska a także poprawy życia tych, którym na codzień brakuje wody pitnej.

Opracowała M. D.